Setari automate

mo0n_sniper
Site Admin

Setari automate

Mesajde mo0n_sniper » 05 Ian 2016, 12:16

Am activat setarea automata de server a urmatoarelor CVAR-uri:

ex_interp 0.01
cl_updaterate 100
cl_cmdrate 105

Acum ar trebui ca jucatori sa se miste mai bine si sa nu mai apara ca si miscandu-se "in poze"
Nu ar trebui sa mareasca considerabil lag-ul la cei care nu au un calculator performant dar astept parerile voastre.
I will not die a faceless slave forgotten by history.
MORTAL LIVE

Re: Setari automate

Mesajde MORTAL LIVE » 06 Ian 2016, 21:29

la mn nu ediferenta da e bn venit !!!
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 07 Ian 2016, 10:49

Cum am vazut ca unii aveti unele setari diferite am decis sa va explic de ce am ales aceste setari si de ce consider eu ca sunt corecte.

cl_updaterate - reprezinta cate pachete clientul sa primeasca de la server si de obicei trebuie setat cat este si numarul de fps-uri (fps_max).
Cum cei mai multi folosesc fps_max 100 iar acesta fiind recomandat si impus de server si updaterate trebuie sa fie tot 100

ex_interp - se calculeaza asa: 1/cl_updaterate adica 1/100 deci ex_interp trebuie sa fie 0.01
De accea cl_updaterate nu este bine sa fie 101 sau 102 pentru ca daca impatim 1 la 101 sau 102 ex_interp ar trebui sa fie 0.0099 sau 0.0098 ceea ce ar creea probleme.
Daca setam ex_interp 0 atunci jocul o sa seteze valoarea automat impartind 1 la cl_updaterate

cl_cmdrate - reprezinta numarul de pachete trimise de catre client la server. Se calculeaza adunand 5 pachete la cl_updaterate: 100+5 = 105.
Valoarea 101 folosita de unii este mai putin corecta deoarece are doar un singur pachet peste updaterate.

Sper ca va ajutat explicatia, si daca sunteti de parere ca ceva este gresit astept raspunsurile voastre.
De altfel daca o alta seatare impusa de server considerati ca este gresita sau voi doriti sa jucati cu o alta setare puteti sa lasati un comentariu.
I will not die a faceless slave forgotten by history.
MORTAL LIVE

Mesajde MORTAL LIVE » 12 Ian 2016, 08:51

crz-ule eu nu am nici o problema nici nu bag nici nu scot nimic,de obicei instalez cs-ul si fac doar setarile de mause(viteza la mause cu care joc) tinta rezolutie tatuaj si cam atat,i-mi mergea bn si inainte adica 100 de fps-uri si la fel si acum, probabil ai o prb de pc(leptop).

Înapoi la “Anunturi”