Anti Cheat

mo0n_sniper
Site Admin

Anti Cheat

Mesajde mo0n_sniper » 19 Apr 2016, 09:16

Recent am facut un update la sistemul nostru de Anti Cheat pentru a detecta coduri noi. Cu aceasta ocazie am zis sa scriu putin despre ce avem noi ca si protectie.

Cel mai bun sistem anti cheat pe care il avem sunt adminii :). Acestia isi fac treaba foarte bine si le multumesc pentru asta.
Daca ii faci poza unui jucator sau stai spectator pe el si esti atent il poti prinde cu orice cod are.

Acum despre sistemele automate de verificare:
Ca multe din verificari sa functioneze jucatorul trebuie sa seteze cl_filterstuffcmd 0. Stiu ca multi il tin setat pe 1 ca alte servere sa nu le modifice configurarea dar noi nu facem lucrul acesta, trebuie setat pe 0 doar pentru detectia codurilor.
Puteti vizualiza log-urile TimePass la sectiunea de statistici aici

Setare CVAR-uri:
Verificarea si setarea CVAR-urilor se face de catre TimePass. In primul rand noi aici jucam cu setari acceptate cat mai aproape de default.
Sunt unele CVAR-uri care ofera un avantaj neloial jucatorului sau care sunt folosite de catre cheaturi, asa ca noi le setam la valoarea default.
Daca considerati ca una din valorile setate nu este necesara puteti sa argumentati in commenturi si o sa discutam.

Verificare Alias-uri:
Verificarea Alias-urilor din cfg-ul jucatorului se face cu aliaschecker. Alias-urile sunt scripturi in cfg care ofera unele avantaje ca si cheat. De exemplu: Silent Defuse, No Recoil, Bunny-Hop.

Verificare Resurse:
Sunt jucatori care isi modifica resursele din Counter-Strike. De exemplu: Modele jucatori ESP, tinta la AWP, No Smoke, Arme cu No Recoil, etc. acestia sunt dati afara de pe server.
Ca si precizare Skin-urile la arme si modelele arme HLTV sunt permise la noi pe server.

Verificare programe AIM, Wall, KnifeBot, etc..
Sunt programe separate pentru mai multe cheaturi: AIM, Wall, Knife bot, Bunny-hop, Slow Motion si alte colectii de cheaturi. Jucatori detectati cu aceste cheaturi o sa fie dati afara de pe server de catre program.

Blocare AIM:
Momentan sistemul pe care il folosim blocheaza folosirea AIM-ului doar pentru cateva cheaturi. Pe viitor o sa facem o actualizare a lui.

Blocare SpeedHack:
Cu codul SpeedHack se pot face mai multe lucruri:
- Speed Walk in care jucatorul "alearga" pe server, acesta nu este foarte important la noi deoarece jucatorul este observat si banat.
- SlowMotion care sincer nu am vazut folosit pana acum, dar nu este exclus
- FastFire, adica jucatorul trage mai repede cu arma decat este normal. Daca esti atent in joc, sau spectator se poate auzi folosirea FastFire dupa cum trage jucatorul.
Blocarea si detectarea se face cu hackdetector.

Blocare Wall:
Am pastrat partea mea preferata pentru sfarsit :)
Am activat pe server o protectie care blocheaza folosirea Wall-ului. Jucatorul care foloseste wall-ul nu ar mai trebui sa poata vedea inamicii prin pereti.
Este posibil sa poata vedea cu Wall-ul putin mai inainte un jucator care iese dupa un perete, sau este posibil ca pentru ceilalti jucatori (fara wall) sa apara cu o mica intarziere un jucator care iese dupa un perete, adica sa apara din senin dupa perete, daca observati probleme de genul va rog sa postati aici si sa upload-ati si demo-ul.
Protectia ar trebuie sa blocheze o mare parte din Wall-uri, dar nu am testat-o inca. Daca o poate face cineva si sa posteze si un filmulet ar fi bine :)

La fel daca aveti alte sugestii legate de Anti-Cheat putem sa le discutam.
I will not die a faceless slave forgotten by history.
ZuZu

Re: Anti Cheat

Mesajde ZuZu » 19 Apr 2016, 13:16

Sunt curios de skinurile pentru arme, m-ar interesa vreo 3 :mrgreen: la unele este modificata atat arma cat si mainile jucatorului.. nu afecteaza cumva si skinurile playerilor ? si vedem doar arma noastra asa sau la toti playerii ? :roll:
Sunt curios sa le instalez dar sa nu am alte probleme apoi :lol:
Imagine
CaNNaByS

Mesajde CaNNaByS » 19 Apr 2016, 13:20

Din cate stiu, nu sunt permise skin-urile pe server.
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 19 Apr 2016, 13:23

Skin-urile la arme sunt permise pe server, am zis si mai sus. Nu vad sa ofere vreun avantaj, doar imbunatatesc aspectul jocului.
Cred ca arma se vede doar la tine asa, dar se poate sa ma insel.

Pune-le si vezi cum e.
faKe

Mesajde faKe » 20 Apr 2016, 12:00

Nu iti recomand TimePass. In primul rand este vechi, consuma mult si nu e optimizat. Iti recomand Alias Checker by mazdan, ma gasesti pe steam pentru link. O varietate larga de setari si optiuni. Se detecteaza valorile interzise ale cvarurilor clientului de CS, pe care logic ca tu le setazi in fisierul de configurare, se detecteaza aliasurile (pentru asta este nevoie de o baza buna de pe care va avea loc scanarea), aliasurile care nu se gasesc in baza se salveaza intr-un fisier aparte, asa ca oricand poti verifica acel fisier si in caz ca se gasesc aliasuri noi le adaogi in baza si eventual daca jucatorul va mai intra va fi prins. Are si un mic neajuns, dar care o sa ti-l spun doar pe steam.

In legatura cu rechecker-ul. Daca ai cumva fisiere .dll la verificare cu parametrul MISSING, sa stii ca cei care joaca CS de pe linux vor primi la fel pedeapsa indicata in fisierul de configurare, asta pentru ca pe linux nu exista extensia .dll si respectiv daca nu este checherul vede asta ca MISSING si pedepseste.
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 20 Apr 2016, 13:13

Multumesc faKe, o sa vad cand o sa am timp sa pun alias checkerul.
Iar in legatura cu cu rechecker-ul si cei de joaca de pe linux intr-adevar nu m-am gandit la asta. o sa rezolv problema sa nu zica cei de pe linux ca am ceva cu ei :)
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 27 Apr 2016, 08:29

UPDATE 27/04/2016
Am adaugat pe server alias checker si hackdetctor
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 27 Apr 2016, 22:57

Pluginurile merg foarte bine. Iti multumesc lui faKe de pe CsCommunity pentru ajutorul cu ele si alte pluginuri.
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 28 Apr 2016, 12:31

UPDATE 28/04/2016:

Am modificat CVAR-urile permise de TimePass si le-am facut similare cu cele permise in ultimul turneu de CS 1.6 din PGL in 2012

Fps:
fps_max - am permis pana la 350, se poate activa fps peste 100 cu fps_override 1. Stiu ca se poate face FastReload cu fps peste 100 dar sper sa nu avem probleme de genul.

Desi unii spun ca ar fi ilegale am permis si:
cl_lc 0/1
cl_lw 0/1

Este permisa setarea si urmatoarelor:
cl_backspeed
cl_forwardspeed
m_forward
m_side
m_yaw

Si ca bonus desi nu erau permise in PGL am permis si cl_bob, pentru ca probabil multi s-au obisnuit cu el dezactivat si nu prea vad o mare problema cu ele:
cl_bob
cl_bobcycle
cl_bobup
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 22 Apr 2017, 03:05

Update 22.04.2017

Am adaugat un plugin pentru a impiedica Wall-ul ESP.
Ce face pluginul este sa genereze mai mult entitati false care o sa ii apara cheater-ului ca patratele unde crede ca este un jucator.

In caz ca poate cineva sa testeze cu un wall ESP cum merge pluginul sa puna o poa aici.

Înapoi la “Anunturi”