O mica problema

JohNNy

O mica problema

Mesajde JohNNy » 14 Mai 2018, 23:25

Salutare baieti. As vrea sa vorbesc astazi de o mica problema ce am intalnit-o la voi pe server, si sper sa luati in serios aceasta problema.
Am auzit ca multi dintre voi (majoritatea chiar) aveti putin lag, etc, voi incercand sa ne ajutati cu comanda "rate 100.000".
Am observat ca aveti o protectie destul de frumoasa la server, ceea ce nu poti sa bagi coduri si alte scripturi, dar ar fi perfect daca ati scoate limita maxima la FPS ( 100 ) . De ce? Pai este foarte simplu, eu si poate multi dintre noi avem monitoare putin mai noi decat suporta jocul, si difera rata de refresh (hertz). Din acest motiv rezulta si lagul, cu toate ca bagi rate 100.000 si updaterate si alte prostii (astea sunt strict pentru banda de internet, care pe vremuri era foarte slaba, nu ca acum).
Nu doar la voi am intalnit problema asta, ci pe toate serverele, la 100 de FPS imi merge jocul putin greu sa zic asa,dar la ei se poate juca si cu fps_max 999 si merge super bine. Ca sa rezolvam problema este foarte simplu, urmam urmatoarele comenzi:
fps_max 500 (este suficient, nici nu cred ca prinde atat, dar cu cat e mai mult atat mai bine, si nu cred ca afecteaza cu nimic serverul)
fps_override 1 (ei bine, asta e comanda de baza ce ar trebui sa o folosim impreuna cu fpx_max. Ce face comanda asta? Pai este exact ca la masina, scoate limitatorul de 100 de FPS cum este default la joc, permitand astfel sa ruleze jocul cu mai multe fps, respectiv 500).
gl_vsync 0 ( Vertical Sync este o comanda care blocheaza rata de refresh a monitorului la 60, ceea ce in jocuri cu impuscaturi este cea mai proasta chestie inventata, inutila as putea spune, deci trebuie dezactivata )
cl_showfps 1 ( asta ne arata cate FPS avem in joc )
Eu chiar daca joc la voi, sau chiar daca joc la alte servere si am fps_max 100 , am lag.. nu pot juca cum trebuie, adica se simte putin inghetat jocul.
Ei bine, dupa ce bag fps_max 500 + fps_override 1 ; prind 240 de FPS si jocul ruleaza excelent.. vezi totul in timp real, deoarece monitorul isi foloseste toate resusele pentru rata de refresh.
CONCLUZIE: Imi place foarte mult serverul vostru, am vazut ca sunteti niste domni mai in varsta ca mine, cu varsta aproape dubla si va salut si respect pe aceasta cale si chiar vreau sa raman alaturi de voi in continuare, dar chiar trebuie scoasa restrictia la 100 de FPS pe care o aveti ( probabil de la anticheat-ul pe care il aveti ).
In caz ca nu stiti la ce protectie ma refer, incercati sa bagati fps_max 500 ( sau peste 100 cat e limita) si o sa vedeti ca serverul seteaza automat fps_max 100 la loc, si primesti WARN 1/5 ( la 5 probabil iei ban, sau kick nu stiu)
Ganditi-va la ce v-am propus, si asta a fost si un mic tutorial cum sa mearga jocul mai bine, va sfatuiesc sa incercati macar comenzile spuse de mine :D . Ganduri bune :mrgreen:
Imagine
mo0n_sniper
Site Admin

Re: O mica problema

Mesajde mo0n_sniper » 14 Mai 2018, 23:40

Salut Johnny,

Ma bucur ca iti place serverul. Da in mare parte ai dreptate cu ce ai spus in afara de partea cu fps-urile.
In primul rand o sa presupun ca ai un monitor de 144Hz, in acest caz nu prea are rost un fps cu mult mai mare de atat. Iar daca calculatorul iti duce maxim 250 FPS maxim nu face nicio diferenta daca pui mai mult cu fps_override.

Poti pune pana la maxim 300 FPS la noi pe server, daca pui mai mult te limiteaza la 100. Limita minima este 68.

Spor la joc
I will not die a faceless slave forgotten by history.
JohNNy

Mesajde JohNNy » 14 Mai 2018, 23:44

mo0n_sniper scrie:Salut Johnny,

Ma bucur ca iti place serverul. Da in mare parte ai dreptate cu ce ai spus in afara de partea cu fps-urile.
In primul rand o sa presupun ca ai un monitor de 144Hz, in acest caz nu prea are rost un fps cu mult mai mare de atat. Iar daca calculatorul iti duce maxim 250 FPS maxim nu face nicio diferenta daca pui mai mult cu fps_override.

Poti pune pana la maxim 300 FPS la noi pe server, daca pui mai mult te limiteaza la 100. Limita minima este 68.

Spor la joc

Deci, pot pune maxim fps_max 300 pe server? Sau cum?
Imagine
ZuZu

Mesajde ZuZu » 14 Mai 2018, 23:47

Am jucat pe mai multe calculatoare, cand fps-ul il tii stabil la o anumita valoare.. fie cae 100.. 200 sau 300.. e ok.. cand ii pui fps maxim 500 si el merge pana in 250 maxim... si oscileaza de la 200 la 300.. mai rau faci, nu trebuie dus totul la maxim daca nu suporta maximul setat de tine, ci trebuie doar la limita maxima la care este stabil. unde nu variaza foarte mult ... :)
Eu nu sunt expert, este doar o observatie, am observat ca ruleaza mai bine atunci cand nu il fortezi la maxim, ci il setezi la maximul unde poate sta stabil. :oops:
JohNNy

Mesajde JohNNy » 14 Mai 2018, 23:49

ZuZu scrie:Am jucat pe mai multe calculatoare, cand fps-ul il tii stabil la o anumita valoare.. fie cae 100.. 200 sau 300.. e ok.. cand ii pui fps maxim 500 si el merge pana in 250 maxim... si oscileaza de la 200 la 300.. mai rau faci, nu trebuie dus totul la maxim daca nu suporta maximul setat de tine, ci trebuie doar la limita maxima la care este stabil. unde nu variaza foarte mult ... :)
Eu nu sunt expert, este doar o observatie, am observat ca ruleaza mai bine atunci cand nu il fortezi la maxim, ci il setezi la maximul unde poate sta stabil. :oops:

Da asa e, acum am setat fps_max 200 si fps_override 1 si totul merge perfect. :D
Mersi frumos, ma gandeam ca aveti limita doar la 100, si cu 100 nu puteam juca deloc.. monitorul meu nu stiu ce are la 100.
Imagine
UnqDawg

Mesajde UnqDawg » 14 Mai 2018, 23:55

Am sa presupun ca nu ai monitor de 60hz si ca stii ca tu nu vezi diferenta daca ai fps peste refresh rate-ul de la monitor. (Daca cu vsync ti se blocheaza la 60 fps, inseamna ca ai 60hz refresh rate.)

Cand lumea spune ca are lag ("intarziere" pe romaneste), se refera la latency (la PING). De-aia ii spune toata lumea sa-si puna rate 100.000, pentru ca default nu ai 100.000, si aparent nu-ti mai seteaza serverul automat rate 100000 cand intrii pe el (candva facea asta). Am intrat si eu odata cu rate mic dupa ce am reinstalat jocul si aveam ping 500.

Tu nu ai lag de la fps, nu exista lag de la fps, fps-ul sunt cadrele pe secunda, cate cadre iti proceseaza tie calculatorul pe clientside.
Daca ai monitor "mai performant", cu refresh rate de 144hz sau 240hz, poti sa pui fpslimit 300 cum a spus moon. Dezactiveaza si vsync-ul daca nu vrei sa fie blocate la 240 (sau ce refresh rate ai tu la monitor). S-ar putea sa vezi niste linii enervante cand schimbi rapid directia in care te uiti.
Imagine
ZuZu

Mesajde ZuZu » 15 Mai 2018, 00:41

eu cu un rate mic am los si choke, pingul aparent e ok, numai ca trag in jucator, dar nu ii fac damage, pentru ca e ca si cum as avea ping foarte mare si de fapt jucatorul nu era acolo unde il vedeam eu cand am tras ... :lol:
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 15 Mai 2018, 06:20

La noi trebuie un rate mai mare decat pe alte servere datorita protectiei anti cheat de wall. Aceasta trimite locatii false cu jucatori care sa apara celor cu wall ESP.
Asta presupune pachete in plus trimite de catre server si de aceea trebuie pus un rate mai mare deoarce sunt mai multe pachete.
I will not die a faceless slave forgotten by history.
kev-

Mesajde kev- » 16 Mai 2018, 09:38

Holllyyy shitttt,am bagat si eu alea,merge in 200 fps acum constant. :))))) LETS PLAYYYY BABYYY
Mi-e dor de nea' Kalashnikov
Mi-e dor de-un cocktail molotov

Înapoi la “Discutii Generale”