[Respins]Propunere RTV

UnQ
STEAM ID: STEAM_0:1:42955147

[Respins]Propunere RTV

Mesajde UnQ » 25 Mai 2019, 23:16

Propun sa scoateti chestia cu "este un admin pe server, n-ai voie rtv".

1. Se intampla sa mai fie admini online care stau afk
2. Nu deranjeaza daca e admin on si dam rtv, mai de graba asa se vede cati vor sa se schimbe harta si cati nu. Astfel nu mai e nevoie sa dea adminul vot "schimbam? da nu", sa vada daca e doar 1 care vrea alta harta sau daca sunt 10

EDIT:
Pentru a rezolva problema principala a comenzii RTV, si anume faptul ca dam RTV fara sa nominalizam harti, propun sa se schimbe mesajul acela cu "ai votat schimbarea hartii, mai e nevoie de X jucatori sa dea rtv", si sa se adauge la finalul lui "Nu uita sa si nominalizezi o harta pe care o doresti."
Astfel macar cativa vor nominaliza ceva, sper :lol:
Ultima oară modificat 26 Mai 2019, 13:32 de către UnQ, modificat 1 dată în total.
Imagine
~VLad~
STEAM ID: STEAM_0:1:196534382

Re: Propunere RTV

Mesajde ~VLad~ » 26 Mai 2019, 00:50

Nici mie nu-mi prea place chestia asta cu rtv. Nu-i placuta situatia cand un admin e afk la spec si playerii nu se pot folosi de rockthevote...practic is pierde rostul.
Nu fi prost doar pentru ca-i drumul cel mai usor de invatat
MORTAL LIVE

Mesajde MORTAL LIVE » 26 Mai 2019, 10:19

O sa discutam prb si o sa luam o hotarare,multumim de sugestie. !!!
ZuZu

Mesajde ZuZu » 26 Mai 2019, 10:47

Indiferent ca este admin sau nu pe server eu cred ca e mai ok sa te poti folosi si de rtv, ca si cum ai da "dislike" la harta, este dreptul lor sa spuna ca nu le place.. oarecum :D de obicei cand sunt multi jucatori sunt si multi admini si unul este pe faza si poate da vot, problema asta apare cand sunt putini jucatori pe server, singura problema mai mare apare atunci cand toti dau rtv in schimb nici macar unul nu a nominalizat o harta, apoi iar nu le plac hartile votate.. si povestea nu are sfarsit. :lol:
Imagine
host

Mesajde host » 26 Mai 2019, 12:32

Parerea mea in legatura cu < chestia nu ai voie rtv cand este un admin on>!
Moon a facut un lucru bun, cand a pus pluginul de rtv ,a fost pus pt a avea si jucatorii acces la a schimba o harta cand nu are cine sa o faca.
Problema apare cand sunt si admini pe server se da vot map ,se alege ,iar imediat dupa vot, unii jucatorii incep cu rtv ... se schimba mapa in ce vor ,dar binenteles unii raman totusi nemultumiti pentru fapul ca ei considera ca mapa precedenta care a fost votata e mai buna ... se cere iarasi << dai ba rtv ,, bai dai ba si tu rtv ,, se schimba iarasi .... dar sigur mai intra un jucator care nu stie ca mapa a fost schimbata cu doar 2 minute inainte si incepe si el dai cu rtv daii baaa...
Am vazut situatii in care se schimba mapa din 5 in 5 minute si binenteles nu era toata lumea multumita.
80% dintre jucatori au facut abuz de rtv si asta e o problema
Poate ar trebui scos complet .....
Cine vrea sa se implice pentru bunul mers al serverului ar trebui sa faca cerere de admin ... sa stea mai mult pe seerver etc....
ZuZu

Mesajde ZuZu » 26 Mai 2019, 12:52

Eu cred ca este buna chestia cu rtv, iar faptul ca unii dau rtv imediat dupa inceputul hartii.. daca nu sunt peste 50% care dau rtv nu se intampla nimic.
Unii vor fi nemultumiti mereu de votul adminului sau al serverului, este ceva absolut normal... important e sa respectam votul majoritatii.

Cand un admin da votul este ideal sa o faca la finalul rundei, cand majoritatea sunt morti... daca o da la inceputul rundei majoritatea voteaza din greseala.. incercand sa schimbe armele, la finalul rundei majoritatea sunt morti si nu voteaza din greseala :D astfel nu au motive sa bage rtv imediat dupa ce s-a schimbat harta pentru ca au votat din greseala.
Cred ca e mai ok fara chestia cu no rtv cu adminii on, sau daca ar merge setata de la 3 admini in sus.. sa se dezactiveze rtv-ul.. :D Ajungem noi la o solutie pana la urma, trebuie sa le incercam pe toate :D
Imagine
MOSSUL MOS

Mesajde MOSSUL MOS » 26 Mai 2019, 13:19

Pe mine ma ajuta in a vedea daca majoritatea accepta harta. Multumiti toti nu vor fi niciodata. Chiar daca e admin pe server si jucatorii dau rtv (majoritatea lor) e clar ca mapa trebuie schimbata. Pro RTV cu admin on!!
UnQ

Mesajde UnQ » 26 Mai 2019, 13:29

Problema apare cand sunt si admini pe server se da vot map ,se alege ,iar imediat dupa vot, unii jucatorii incep cu rtv ... se schimba mapa in ce vor ,dar binenteles unii raman totusi nemultumiti pentru fapul ca ei considera ca mapa precedenta care a fost votata e mai buna ... se cere iarasi << dai ba rtv ,, bai dai ba si tu rtv ,, se schimba iarasi .... dar sigur mai intra un jucator care nu stie ca mapa a fost schimbata cu doar 2 minute inainte si incepe si el dai cu rtv daii baaa...
Nu cred ca dau jucatorii RTV doar fiindca spun altii sa dea, iar daca dau trebuie sa dea minim 50% (sau mai mult, n-am stat sa verific) din jucatori RTV, ceea ce de multe ori nu se intampla. Am vazut "dai ba si tu rtv" doar cand mai era necesar 1 vot, sau cand se plange cineva de harta dar nu stie sa dea RTV. :D
80% dintre jucatori au facut abuz de rtv si asta e o problema
Eu am presupus ca jucatorii dau RTV fiindca vor alta harta, nu il vad ca pe un abuz, ci doar o opinie pe care si-o pot exprima la vot. Eu personal dau RTV daca nu-mi place asa mult harta actuala, dar daca imi place si dau altii RTV, eu nu dau doar fiindca au dat ei. De asemenea de obicei daca se plange un singur jucator de harta, ii spuneam sa dea RTV daca vrea alta harta, de unde iesea unul din 2 rezultate: fie vedea ca e singurul care vrea alta harta, fie vedeau ceilalti ca pot sa dea RTV daca nu le place harta nici lor.
A fost pus pt a avea si jucatorii acces la a schimba o harta cand nu are cine sa o faca.
Poate ar trebui scos complet .....
Nici asa nu este bine, ca nu mai putem s-o schimbam deloc daca nu sunt admini on :lol:
Pe mine ma ajuta in a vedea daca majoritatea accepta harta. Multumiti toti nu vor fi niciodata. Chiar daca e admin pe server si jucatorii dau rtv (majoritatea lor) e clar ca mapa trebuie schimbata. Pro RTV cu admin on!!
Exact ce spuneam si eu, e folositor si cand sunt admini on :)
problema mai mare apare atunci cand toti dau rtv in schimb nici macar unul nu a nominalizat o harta, apoi iar nu le plac hartile votate.. si povestea nu are sfarsit. :lol:
Si asta e o problema, am sa adaug inca ceva la propunere: Cand apare mesajul ca ai dat RTV, sa scrie la final "Nu uita sa si propui si o harta daca ai votat schimbarea acesteia", sau ceva de genul. :)
Imagine
host

Mesajde host » 26 Mai 2019, 14:05

Nu cred ca dau jucatorii RTV doar fiindca spun altii sa dea, iar daca dau trebuie sa dea minim 50% (sau mai mult, n-am stat sa verific) din jucatori RTV, ceea ce de multe ori nu se intampla. Am vazut "dai ba si tu rtv" doar cand mai era necesar 1 vot, sau cand se plange cineva de harta dar nu stie sa dea RTV. :D
Faptul ca tu nu crezi ca asa se si intampla .... e parerea ta , ce se si intampla in timp real ,ai fi avut ocazia sa vezi ,daca erai mai mult timp pe server.
Eu am presupus ca jucatorii dau RTV fiindca vor alta harta, nu il vad ca pe un abuz, ci doar o opinie pe care si-o pot exprima la vot. Eu personal dau RTV daca nu-mi place asa mult harta actuala, dar daca imi place si dau altii RTV, eu nu dau doar fiindca au dat ei. De asemenea de obicei daca se plange un singur jucator de harta, ii spuneam sa dea RTV daca vrea alta harta, de unde iesea unul din 2 rezultate: fie vedea ca e singurul care vrea alta harta, fie vedeau ceilalti ca pot sa dea RTV daca nu le place harta nici lor
Te consider un jucator decent :nici un vot, nu a multumit nicodata complet toti jucatorii cu harta care urmeaza,,, cu atat mai putin o harta care se obtine prin rtv de fiecare data de mai multe ori
Daca a fost votata o harta si are durata de 20 min // tu presupui ca unii care sunt in joc, si altii care intra,,, au drept sa o schimbe prin rtv doar ca nu le face placere in acel moment ...este gresita presupunerea ta ..
In ultimele 5 minute se da vot si se alege o alta mapa ... daca mapa nu este in asentiment cu gusturile lor pot merge in alta parte si sa revina daca doresc dupa /// doar asa poti tine o anumita decenta echilibrata pe server
IN aceeasi idee ar trebui sa ii propunem lui moon sa puna si vote_gag si vote_ban jucatori , este exact aceeasi situatie pe ansamblu....
Eu spun sa vedeti situatia pe ansamblu... daca se poate...
UnQ

Mesajde UnQ » 26 Mai 2019, 14:38

Daca a fost votata o harta si are durata de 20 min // tu presupui ca unii care sunt in joc, si altii care intra,,, au drept sa o schimbe prin rtv doar ca nu le face placere in acel moment ...este gresita presupunerea ta ..
Daca jucatorii au votat o harta si intra unul care nu o vrea si da RTV, harta tot nu se schimba. Nu e relevant cu ce am spus eu. Eu am propus sa putem da RTV cum era inainte, nu sa se schimbe harta daca doar un singur jucator da RTV, ci peste 50%. Daca 50% din jucatori dau RTV, de aici reiese ca s-a intamplat ceva dubios la votul anterior, fie au apasat un buton din greseala cand a intrat votul in mijlocul rundei, fie a dat adminul la vot harti fara sa intrebe ce vor jucatorii, etc. Eu daca sunt singurul care vrea alta harta, nu stau sa ma rog de restul sa dea rtv sau sa schimbe, intru pe alt server 20 de minute, simplu.

La votul serverului au loc 5 harti. Fiecare jucator poate nominaliza 2 harti, iar votul ia in considerare doar ultimele 5 nominalizari, adica eu pot sa propun 1hp, 35hp, jucatorul2 poate prupune 35hp_2, he_glass, iar jucatorul3 propune de_emir, cand suntem 18 jucatori pe server. Ceilalti jucatori nu sunt atenti si nu nominalizeaza nimic, astfel 3 jucatori au controlat votul altor 15, ce facem acum? Jucam he_glass 20 de minute? Din ce ati spus dumneavoastra, reiese ca daca intra un admin dupa ce s-a votat he_glass, n-ar trebui sa schimbe harta, dar e logic sa dea alt vot, ce rost are sa se goleasca serverul 20 de minute?
In ultimele 5 minute se da vot si se alege o alta mapa ... daca mapa nu este in asentiment cu gusturile lor pot merge in alta parte si sa revina daca doresc dupa /// dar asa nu poti tine o anumita decenta echilibrata pe server nu ai
Daca la vot se baga dust1 si aztec, iar jucatorii vor sa joace dust2 sau inferno, ce pot sa faca? La asta ma refer.
IN aceeasi idee ar trebui sa ii propunem lui moon sa puna si vote_gag si vote_ban jucatori este exact aceeasi situatie pe ansamblu....
Atunci ar trebui sa scoatem puterea de a nominaliza harti, puterea adminilor de a schimba harta, si sa jucam 24/7 doar dust2. Fie democratie, fie comunism, in orice caz, nu anarhie. :lol:
Imagine

Înapoi la “Sugestii, Idei si Propuneri Server”