[REZOLVAT] Propunere Boost/Urcat pe harta

UnqDawg

[REZOLVAT] Propunere Boost/Urcat pe harta

Mesajde UnqDawg » 01 Mar 2018, 22:20

Pentru a înțelege propunerea, trebuie să înțelegeți la ce mă refer mai întâi, propunerea este scrisă la final.

Nu este o regulă scrisă în regulament, însă toți știm că nu e voie urcatul pe hartă (atât timp cât nu poți singur).
Însă am observat că nu toți înteleg același lucru când ne referim la "urcat pe hartă".

Eu înainte să intru pe acest server întelegeam așa: A urca pe hartă înseamnă să iesi din hitbox-ul hărții (să te forțezi ajutându-te de boost spre exemplu), sau să te urci singur într-un loc în care nu a fost intenționat să poți ajunge (spre exemplu pe de_alexandra).

Însă pe server am observat că mulți înteleg că si boost-ul este "urcare pe hartă", însă urcatul sus pe de_alexandraeste considerat ok deoarece te poți urca singur făcând surf pe o piatră.

Boost-ul a fost și încă este folosit pe toate CS-urile (1.6, Source, GO), motiv pentru care mulți ne "ținem scară", cum s-ar mai zice pe românește, pur și simplu din reflex.

Există multe poziții pe care creatorul hărții le-a făcut în așa fel încât să te poți urca ajutat de un coechipier (fie că sunt poziții în care poti ajunge și singur, sau nu).
Exemplu:
- Pe cbble există o cameră denumită "drop room", mă refer la camera din care teroriștii trebuie să sară jos spre bomb site B (sau x2). În această cameră, se poate face boost unui coechipier și de pe partea Counter-Terrorist, ajutându-l să urce sus. Acesta NU a urcat pe hartă, e tot în hartă. Atât timp cât poți ajunge acolo pe scările din spate, nu înseamnă că nu ai ce căuta acolo daca ai venit ajutat de boost din față!

Sunt multe poziții în care nu-ți poți face boost intenționat (efectiv nu te poți urca pe obiecte, există o barieră invizibilă), însă există și cazuri în care creatorul hărții a uitat să pună o barieră, indiferent că te poți urca acolo singur sau cu ajutorul unui coechipier.

Spre exemplu sunt 100% sigur că cel ce a facut harta de_alexandra nu a intenționat să facă posibilă urcarea pe hartă, din mai multe motive:
- lipsesc texturi de pe hartă
- poți să cazi în locuri din care nu mai poți ieși
- ai un avantaj extraordinar față de cei de jos, însa te poți urca printr-o singură parte a hărții, nu din mai multe
- metoda de urcare pe hartă este prin surf (surf-ul e un bug, precum si bunny hop-ul, long jump-ul, etc.), nu ai o scară sau ceva să indice că ar trebui să te poți duce acolo

Aceste două idei se bat cap în cap:
Ai voie să te urci oriunde poți ajunge singur, dar nu ai voie să fi ajutat de un coechipier să te urci undeva.
Exemplu: În bomb site B pe de_inferno te poți urca singur pe cutii, însă poți ajunge mai rapid acolo dacă un coechipier îți face boost.
Este considerat ok dacă ne urcam singuri, dar greșit dacă ne ajută un coechipier? Cum ne dăm seama că este greșit să ajutăm pe cineva să urce acolo atât timp cât este permis să urce singur? Aceste lucruri pot face diferența între o rundă câștigată și o rundă pierdută, munca în echipă. Ce rost are să așteptăm să urce un coechipier singur acolo atât timp cât îl putem ajuta? De unde știm că s-a urcat singur dacă suntem la echipa inamică? El de unde să știe ca nu are voie să fie ajutat să urce, chiar dacă poate urca singur?

Cum spuneam, mulți dintre noi ne facem boost din reflex: am văzut alți oameni făcând-o (mai ales profesioniștii), am observat că le merge bine și am început și noi să facem. Avem această strategie în sânge, ni se pare un lucru normal.
Ne-am obișnuit să ne uităm și în aceste poziții când verificăm o zonă, chiar dacă inamicul se poate urca doar ajutat de coechipier.

Acestea fiind spuse, propun ca boost-ul să fie permis (în locurile în care se presupune că autorul hărții a intenționat să permită urcarea jucătorilor), iar urcatul pe hartă interzis (indiferent că urci singur sau ajutat de cineva).
Si desi nu gasisem eu servere cu jucatori foarte buni tot primeam ban pe motiv ca joc cu cod desi nu aveam.
ZuZu

Re: Propunere Boost/Urcat pe harta

Mesajde ZuZu » 01 Mar 2018, 23:50

* Este interzis sa te urci pe acele texturi, unde nu pot trage inamicii in tine, ca esti practic pe harta, nu esti pe o cladire sau un acoperis unde te poti urca singur sau cu ajutor dar sunt sanse egale intre cei de jos si cei de sus.
* Este permis orice up, pe cutii, pe o casa acoperis atata timp cat face parte din harta .. cat permite harta sa se poata desfasura jocul frumos si civilizat. Din cauza asta a ramas player collisions pe server, nu este ca pe alte servere sa poti trece prin jucatori, tocmai ca sa-ti poata face up un coechipier, sa fie serverul cat mai clasic.

Regula asta "te urci oriunde doar daca te poti urca singur" este o interpretare gresita a catorva jucatori si se pare ca doar harta de_alexandra are problema respectiva, sa te urci pe harta si sa ai un avantaj considerabil fata de adversari, daca mai sunt si alte harti care sunt asa problematice nu stiu, dar fiind doar de_alexandra nu vad sa fie o asa mare problema.
Pe inferno este voie sa te urci pe acele cutii sau acoperisul acela din "buruieni" sau ce or fi din site.
Cel mai important este sa se planteze bomba si ct sa faca defuse, daca CT isi tine x-ul iar tero trage spre site sa puna bomba jocul se desfasoara foarte frumos, ca exemplu sunt acele meciuri intre |miez| - trib - *LORD* unde jocul se desfasoara destul de ok si nu prea au timp sa urce pe harta, sa se foloseasca de buguri, oricum doar cateva harti neclasice au astfel de buguri.
OREO de obicei o tine cu " ai voie doar daca te urci singur" :))))) este interpretata gresit regula "nu te urca PE HARTA"
GagaD

Mesajde GagaD » 02 Mar 2018, 12:55

Eu constider ca nu ai cum sa monitorizezi jucatori 100% daca se ajuta sau nu sa urce pe cuti, acoperisuri,etc.
Cum Spune si ZuZu , de aia e si setat pe server sa nu poti trece prin jucatori, sa fie mai classic si sa oti sa te ajuti in unele momente , pentru ca stim ca pe anumite harti sunt amplasate zone de avantaj. Dar sa nu facem un obicei incat sa nu se respecte OBIECTIVUL HARTII * BOMBA, OSTATICI, DEFUSE !
Nu e voie pe textura sau dupa( cum e la aim_map ), sau alexandra in site X2 sa treci de zidul din stanga cum vi de la tero!,
- Eu consider ca atata timp cat BOMBA e plantat/Ostatici salvati si DEFUSE la BOMBA e ok, TERRO si COUNTER-T. sa respecte obiectivele hartii, indiferent de timp,banii,arme..e ok !
Imagine
ZuZu

Mesajde ZuZu » 02 Mar 2018, 13:18

Confuzia este ca s-a interpretat gresit acea interdictie de a te urca pe harta "Ai voie orice doar daca te urci singur" nu stiu unde scrie asta :D
Chiar si aia... ca te urci o data de 2 ori ... for fun, este ok, pe de alta parte cat dureaza sa te urci pe de_alexandra? Daca dau rush ct, ii prind pe teroristi "pe scara" :lol:
GagaD

Mesajde GagaD » 02 Mar 2018, 13:21

Confuzia este ca s-a interpretat gresit acea interdictie de a te urca pe harta "Ai voie orice doar daca te urci singur" nu stiu unde scrie asta :D
Chiar si aia... ca te urci o data de 2 ori ... for fun, este ok, pe de alta parte cat dureaza sa te urci pe de_alexandra? Daca dau rush ct, ii prind pe teroristi "pe scara" :lol:
:))) cu pantalonii in vine ii prinde:))
Si oricat am explica ce si cum sa faca , tot cum vor ei o sa inteleaga ! de aia spun sa respectam obiectivul hartii !
Imagine
UnqDawg

Mesajde UnqDawg » 02 Mar 2018, 13:25

Am inteles acum, deci a fost pur si simplu o neintelegere datorita interpretarilor diferite ale regulilor.

Putem macar sa includem aceste 2 linii in regulament pentru a nu mai fi ceva "interpretabil" ci pur si simplu "clar"? :D
* Este interzis sa te urci pe acele texturi, unde nu pot trage inamicii in tine, ca esti practic pe harta, nu esti pe o cladire sau un acoperis unde te poti urca singur sau cu ajutor dar sunt sanse egale intre cei de jos si cei de sus.
* Este permis orice up, pe cutii, pe o casa acoperis atata timp cat face parte din harta .. cat permite harta sa se poata desfasura jocul frumos si civilizat. Din cauza asta a ramas player collisions pe server, nu este ca pe alte servere sa poti trece prin jucatori, tocmai ca sa-ti poata face up un coechipier, sa fie serverul cat mai clasic.
Spun asta pentru a-i putea da jos pe cei ce se urca pe de_alexandra (sau alte harti, daca este cazul) fara a se mai aduce argumentul "m-am urcat singur", si pentru a intelege ca este permis cand cineva face boost undeva, atat timp cat inca suntem in harta.
Eu constider ca nu ai cum sa monitorizezi jucatori 100% daca se ajuta sau nu sa urce pe cuti, acoperisuri,etc.
Exact la asta am spus si eu.
Cel mai important este sa se planteze bomba si ct sa faca defuse, daca CT isi tine x-ul iar tero trage spre site sa puna bomba jocul se desfasoara foarte frumos.
Eu consider ca atata timp cat BOMBA e plantat/Ostatici salvati si DEFUSE la BOMBA e ok, TERRO si COUNTER-T. sa respecte obiectivele hartii, indiferent de timp,banii,arme..e ok !
Exact, iar aceste boost-uri nu vor face jucatorii sa deraieze de la obiectivul principal, atat timp cat nu se urca pe harta. CT isi pot face boost sa protejeze un bomb site, T isi pot face un boost sa protejeze bomba dupa ce este pusa, etc.
OREO de obicei o tine cu " ai voie doar daca te urci singur" :))))) este interpretata gresit regula "nu te urca PE HARTA"
As spune ca peste 75% din server o interpreteaza asa (dintre care si eu), din simplul fapt ca au auzit la alti oameni care joaca de mai mult timp aici.
Spun 75% deoarece de fiecare data cand am jucat pe de_alexandra, o singura data am vazut un admin sa spuna cuiva "daca te mai urci pe harta iti dau slay". Insa de restul datilor nu a fost o problema cand s-au urcat jucatori sus.
Si desi nu gasisem eu servere cu jucatori foarte buni tot primeam ban pe motiv ca joc cu cod desi nu aveam.
GagaD

Mesajde GagaD » 02 Mar 2018, 13:29

Nu toti joaca FOR FUN ! cum e si ideea servarului ,chiar daca o spun ca fac :).
Nu se mai dau "bomboane" pentru 1,2,3 in TOP 10
Imagine
UnqDawg

Mesajde UnqDawg » 02 Mar 2018, 13:34

:))) cu pantalonii in vine ii prinde:))
Si oricat am explica ce si cum sa faca , tot cum vor ei o sa inteleaga ! de aia spun sa respectam obiectivul hartii !
Am incercat de multe ori sa dau rush peste ei cand jucam la CT, mai ales cand se urcau cate 2-3 deodata. Insa sunt 4 pozitii din care poti fi atacat pana sa ajungi acolo, si garantez ca 2 din 3 teroristi deja au urcat sus pana sa ajungi. :))
Desigur, nu am incercat sa dau rush si prin mid (pentru ca e moarte curata oricum).
ZuZu

Mesajde ZuZu » 02 Mar 2018, 14:19

UNQ, eu nu am dat niciodata jucatorii jos, majoritatea nu au nimic impotriva ca se urca pe alexandra, mai putin 2-3 care se oftica :lol:
Doar daca cei de pe harta sunt singurii teroristi in viata, iar bomba nu e pusa si este cazuta jos. Atunci da, trebuie atentionati si dati jos cu forta daca nu inteleg, dar asta nu inseamna sa ii pui sa se sinucida, cum ar fi sa dai slay ca nu a pus bomba, cand acel jucator chiar a incercat dar nu a putut trece de CT, Nu ii poti obliga sa se sinucida dar sa incerce cat e posibil nu sa astepte sa treaca timpul, in rest eu las jocul sa se desfasoare.
Este server steam only, majoritatea stiu jocul si au multe ore de joc, dar se mai fac ca uita ce trebuie sa faca, unii sunt si mai batranei :lol: :lol: :lol:
UnqDawg

Mesajde UnqDawg » 02 Mar 2018, 14:53

UNQ, eu nu am dat niciodata jucatorii jos, majoritatea nu au nimic impotriva ca se urca pe alexandra, mai putin 2-3 care se oftica :lol:
Doar daca cei de pe harta sunt singurii teroristi in viata, iar bomba nu e pusa si este cazuta jos. Atunci da, trebuie atentionati si dati jos cu forta daca nu inteleg, dar asta nu inseamna sa ii pui sa se sinucida, cum ar fi sa dai slay ca nu a pus bomba, cand acel jucator chiar a incercat dar nu a putut trece de CT, Nu ii poti obliga sa se sinucida dar sa incerce cat e posibil nu sa astepte sa treaca timpul, in rest eu las jocul sa se desfasoare.
Este server steam only, majoritatea stiu jocul si au multe ore de joc, dar se mai fac ca uita ce trebuie sa faca, unii sunt si mai batranei :lol: :lol: :lol:
Ok, dar am patit odata sa-i fac boost lui f0rest pe css_cbble in B site (x2), si aproape toata echipa adversa i-a spus ca era pe harta (desi nu era), incluzand jucatori care se urca pe harta pe de_alexandra. De asemenea spuneau ca nu are ce cauta acolo fiindca nu s-a urcat singur.
De-asta spun ca trebuie specificat ceva in regulament deoarece nu vreau sa se certe nimeni datorita acestor motive absurde. E ca si cum un terorist campeaza in baza intr-oo runda, iar dupa 3 runde ii face pe cei de la CT camperi fiindca ei stau sa acopere bomb site in loc sa faca rush. :))

Înapoi la “Sugestii, Idei si Propuneri Server”