Periferice de "gaming"

hocc

Periferice de "gaming"

Mesajde hocc » 30 Noi 2018, 21:39

Salutare.
Am simtit nevoia sa fac postarea asta fiindca multi dintre noi ne cumparam periferice de "gaming", in speranta ca sunt mai bune si ca o sa jucam mai bine cu ele. Asa ca ma gandeam sa imi expun parerea personala despre cat de importante sunt perifericele in jocurile de tip FPS (ex. CS 1.6), si eventual sa dau niste sugestii. Am sa le iau in ordinea importantei, incepand cu cele mai putin semnificative:

Tastatura: Tastatura are cea mai mica importanta in CS, asa ca nici nu am prea multe cuvinte de spus aici. Tot ce pot sa recomand e sa cautati o tastatura cu o cursa mai lunga a butoanelor, adica sa nu alegeti tastaturile acelea "slim". In rest, daca vreti sa aiba butoane pentru macro, sau taste iluminate, sau sa fie mecanica, puteti sa alegeti ce model vreti voi. Daca aveti un buget limitat, mai bine luati o tastatura cat mai simpla, si investiti mai multi bani in alta parte, unde conteaza.

Castile: Sunt putin mai importante decat tastatura, dar nu cu mult. Am jucat si cu casti de 50 lei, si cu casti de 1000 lei. Chiar si o pereche ieftina de casti e destul de buna incat sa puteti pozitiona inamicii in spatiul inconjurator, fie dupa sunetele trase de arma, fie dupa sunetul pasilor, fie chiar si de sunetul grenazilor din jur. Legat de casti, am auzit un mit cum ca, daca ai casti bune, auzi inamicii din baza in baza. E o aberatie. Auzi la aceeasi distanta in joc, indiferent de castile pe care le porti. Doar sa nu ai volumul dat foarte incet, evident. O pereche buna de casti (si pentru CS, dar si in general) nu are bass-ul prea accentuat. Din pacate lumea vrea sa le bubuie urechile de la bass, si exista chiar si casti care vibreaza pe ureche odata cu bassul. Alea nu sunt casti bune. Pentru CS ai nevoie de casti cu sunet cat mai curat in zonele mijlocii si inalte, pentru a auzi calumea pasii, gloantele si grenazile. Un jucator experimentat poate distinge lejer 1,2 sau 3 inamici dupa un perete doar dupa sunetul pasilor. Deci e foarte important ca sunetele joase sa nu iasa prea tare in evidenta. (dar, cum am spus, asta defineste o pereche buna de casti in general, nu doar in jocuri).
Daca aveti un buget restrans, puteti alege cam orice marca de casti vreti voi, dar aveti grija la bass-ul prea puternic. Daca tragi cu awp-ul si ai impresia ca ai tras cu tunul, inseamna ca bass-ul e prea tare. O pereche decenta de casti gasiti undeva intre 50-100 lei.
Daca vreti sa cheltuiti putin mai mult pe o pereche de casti, (de la 200 lei in sus) puteti sa va uitati la gama HyperX. Castile din gama HyperX Cloud sunt o alegere foarte buna, ca raport calitate/pret. Daca nu ma insel, castile HyperX Cloud folosesc drivere audio de la Beyerdynamic (e o companie nemteasca care produce produse audio de calitate). As sta totusi departe de castile Razer sau Steelseries, pentru ca au sunetul cam infundat (adica joasele sunt prea pronuntate).
In principiu, o pereche buna de casti va fi buna si la jocuri. Asa ca orientati-va spre marci cunoscute in domeniul audio, precum Audio Technica, Sennheiser, AKG, etc. (Asta daca sunteti dispusi sa cheltuiti ceva mai multi banuti, dar, dupa cum am spus, nu o sa va faca jucatori mai buni)

Monitorul: Un monitor de 144hz face o diferenta foarte mare in jocurile alerte, precum CS:GO. 144hz inseamna ca monitorul se improspateaza de 144 ori pe secunda, adica poate afisa 144 cadre pe secunda, sau frames per second (fps). Monitoarele normale au doar 60hz. Din pacate, la CS 1.6 nu o sa beneficiati de toti cei 144 fps, pentru ca jocul e limitat la 100. Totusi, se simte diferenta chiar si de la 60fps la 100fps. Daca mai jucati si CS:GO, atunci merita sa investiti 800-1000 lei pe un monitor de 144hz. Altfel, nu se prea justifica investitia. Ce pot sa sugerez totusi, e sa cautati monitoare cu timp de raspuns de 1ms.

Mousepad: Aici e simplu. Orice mousepad cu baza cauciucata si suprafata de panza cu tesatura fina va fi foarte bun. Sunt modele de A4tech x7 la vreo 30 de lei, numai bune. Va sugerez sa luati un mousepad cat mai mare, ca sa aveti destul spatiu sa va desfasurati. O sa explic mai mult cand vorbim despre mouse. Daca nu vreti sa cheltuiti multi bani, nu va cumparati mousepad-uri Steelseries sau Razer pentru ca nu o sa va dea nici un avantaj. Un mousepad bun gasiti la mai putin de 50 lei.

Mouse: Mouse-ul e piesa de rezistenta al oricarui jucator de CS, de departe cea mai importanta piesa dintre periferice. Cu toate acestea, doar 2 lucruri conteaza la un mouse: senzorul si forma. Aici ar fi bine sa nu va zgarciti, pentru ca mouse-ul va afecteaza in mod direct performantele in joc. Inainte sa dau niste modele, vreau sa vorbesc putin despre niste aspecte.
Nu conteaza cati DPI are un mouse. Nu am sa intru acum in detalii, pentru ca si asa e destul de lunga postarea, dar un mouse cu 10,000 de DPI nu e mai bun decat un mouse cu 1600 DPI. E doar marketing, nimic mai mult. Ba mai mult decat atat, ar fi chiar indicat sa va setati mouse-ul la 400 sau 800 DPI. Daca vreti mai multe detalii despre DPI si de ce e indicat 400 sau 800, pot sa fac o alta postare, doar despre asta.
Uitati-va la un mouse care are polling rate de 1000hz.
Nu va cumparati un mouse cu un design extraterestru, plin de muchii si butoane. Un mouse comfortabil are formele rotunjite, ca sa se potriveasca frumos in palma si pe degete. Pentru CS, un mouse cu 2 butoane pe lateral e mai mult decat suficient.
Nu va cumparati un mouse cu greutati. Din nou, e doar marketing. Mouse-ul trebuie sa fie cat mai usor, ca sa il manevrati usor. Nu ajuta cu nimic un mouse mai greu.
Niste modele bune de mouse gasiti la: Zowie, Steelseries, Razer, si Logitech (modelele noi: G103, G203, G403, etc). Nu recomand sub nici o forma mouse-urile ieftine de "gaming", pentru ca nu au un senzor bun. Din cele enumerate de mine, cel mai ieftin ar fi Steelseries Rival 110, care se gaseste si la 100 lei. Alte modele bune ar fi Zowie FK1, FK1+ sau FK2 (aprox 300 lei), Logitech G403 (aprox 250 lei) si Steelseries Sensei 310 (250-300 lei).
Cam orice mouse de la firmele enumerate e foarte bun, nu conteaza ce model preferati, doar sa va fie comfortabil in mana.

Cam asta ar fi treaba cu perifericele. Ca si concluzie, mouse-ul e cel mai important, nu va zgarciti la el. Restul sunt doar marketing (atata timp cat nu luati ceva extraordinar de ieftin si prost).

Un singur sfat as mai vrea sa adaug, si am terminat. Nu jucati cu sensitivity mare, pentru ca nu aveti precizie buna. Un mod bun de a va calcula sensitivity-u e sa va folositi de mousepad. In principiu, daca miscati mouse-ul dintr-un capat in altul al mousepad-ului ar trebui sa faceti o rotatie completa de 360 de grade in joc (adica te intorci de unde ai plecat). Daca miscati mouse-ul dintr-un capat in altul si faceti mai multe ture, aveti un sensitivity prea mare, si nu folositi la maxim suprafata mousepad-ului.
Cea mai buna analogie pe care pot sa o dau este cu volanul la masini. De ce se invarte volanul masinii o tura si jumatate in ambele directii, pentru a misca putin rotile? De ce nu se invarte doar putin in stanga si putin in dreapta? Si raspunsul e pe cat de simplu, pe atat de logic: pentru a avea o precizie cat mai mare. Acelasi lucru e si cu sensitivity-u.
ZuZu

Re: Periferice de "gaming"

Mesajde ZuZu » 30 Noi 2018, 21:46

Postarea asta cred ca merita si "Ador" nu doar Like :lol: Foarte clar si profi :D
Multumim!!! :)

Chiar vreau sa imi cumpar un mouse, nu vreau sa ma zgarcesc dar nici sa bat cainele daca il mananca :lol:
Imagine
MORTAL LIVE

Mesajde MORTAL LIVE » 30 Noi 2018, 21:55

Bravo hoc tata !!!
MOSSUL MOS

Mesajde MOSSUL MOS » 01 Dec 2018, 01:52

Bv Hoc! Multumim!..Parca nu mai esti asa ,,antipatic""...:)
ZuZu

Mesajde ZuZu » 01 Dec 2018, 07:40

Bv Hoc! Multumim!..Parca nu mai esti asa ,,antipatic""...:)
Dar tu ai rămas tot un batrânel posac. :lol: :lol: :lol:
La mulți ani!!!
Imagine
MOSSUL MOS

Mesajde MOSSUL MOS » 01 Dec 2018, 09:08

Iar tu imi calci cu succes pe urme! Dupa cum ai inceput, sigur ma intreci!!!:) OLDBOY scrie pe tine!!
host

Mesajde host » 01 Dec 2018, 21:16

Apreciez hooc !!1
Tot respectul pentru a te implica cu informatii , din proprie initiativa !!
GagaD

Mesajde GagaD » 02 Dec 2018, 14:21

Multumesc hoc, in perioada asta vreau sa imi achizitionez si eu un desktop de nivel mediu.. cu toate celelalte si ma pot ghida mai bine dupa informatiile tale !
Imagine

Înapoi la “Discutii Generale”