Planuri 2020

mo0n_sniper
Site Admin

Planuri 2020

Mesajde mo0n_sniper » 03 Ian 2020, 10:05

A mai trecut un an si am mai intors o pagina din povestea MIEZ.ro. Ma bucur ca inca mai sunt jucatori de la inceputul serverului dar si ca au venit jucatori noi.
Dupa ce am facut mutarea la un nou host as vrea sa impart cu voi planurile pe care le am pentru comunitate pentru anul asta si sa vedeti daca vrei sa ajutati la vreunul din ele.

O sa notez aici pe parcurs ce se realizeaza.

- As vrea sa rezolvam partea de hosting si sa nu mai fie probleme cu serverul
- As vrea sa trecem la un VDS cu procesor de 3.2Ghz.
Am trecut la Intel(R) Xeon(R) CPU E5-2667 v2 @ 3.30GHz
- As vrea sa rezolvam cu momentele cand serverul se blocheaza pentru cateva momente. Am idee de la ce este si o sa lucrez cu cei de la hosting sa rezolvam.
In mare ar trebui sa fie rezolvata problema si sa nu se mai blocheze serverul. Daca mai apar sughituri postati aici.
- Sa reducem ping-ul pe server. Este mai mare din cauza retelei, nu ca este o problema cu serverul
Cum a zis si Danny este din cauza peering-ului cu RDS: https://www.mobilissimo.ro/stiri-divers ... re-peering
Deci problema nu este de la server ci de la conexiunile providerilor de net cu RDS. Cum ati vazut sunt si jucatori care au ping 3 pe server. Deci nu e de la server.
- Sa trecem pe fedora 31 sau pe fedora 32 cand o sa apara

- Sa rezolv HLStatsX
HLStatsX este configurat acum. say /rank nu merge si trebuie say rank pentru a afisa rank-ul
- Sa rezolv pagina de GameTracker sa nu mai apara:This server has been detected to report fake or idle clients and it is not eligible to be ranked
S-a rezolvat. Am postat in linkul de care a zis Danny si ne-au bagat in palmares baietii de la GameTracker

- Firma de hosting are protectie DDoS Hardware dar la inceputul unui atac pana aceasta detecteaza ca este atac unele pachete tot ajung pe server, vreau sa fac un update la regulile de iptables

- Sa modific pluginul galileo de votat harti sa inceapa votul la 5 secunde de la inceputul unei runde
- Sa modific pluginul afk manager sa dea afara adminii care sunt afk
Am pus in configuratie sa dea kick si la admini daca sunt afk. Vedem cum e asa
- Admin ESP.

- Trebuie un update la toata partea de Anti-Cheat de pe server pentru ca nu am mai actualizat pluginurile de ceva timp
- Vreau sa adug si pluginuri pentru a nu mai merge scripturile de bunnyhop si de knife

- Vreau sa modific rangurile de pe server si sa fie cele de mai jos care sa fie similare cu cele de pe forum:
Owner
Moderator
Admin
Slot
Am modificat grupurile
- La sfarsitul lunii as vrea sa facem un pic curatenie in lista de admini si de sloturi ca sunt unii care nu au mai intrat demult
- Vreau sa fac scripturi de backup care sa faca backup si la server si la forum si la baza de date zilnic
Am configurat sa se faca backup la forum/baza de date/server in fiecare noapte si sa se tine 7 backup-uri
- Acces ftp pentru owneri
I-am facut accesul SSH lui ZuZu
- Acces ftp pentru moderatori

- Pe partea de meciuri vreau sa fac un config separat pentru server care sa fie folosit in timpul meciului. Adica se se poata vorbii doar cu cei din echipa, sa se vada cei din echipa, etc...

- Ne-ar trebui o tema actualizata pentru forum/HLStatsX/demo page/top15

Cam asta ar fi ce as vrea sa mai modific la server. Daca vreti sa ajutati la oricare dintre ele scrieti aici si le discutam.

Si am pastrat o surpriza pentru la sfarsit.
Pentru cei care vor sa ajute cu serverul sau care au sugestii pentru imbunatatiri am pus serverul de CS pe github.
Il puteti lua de aici cand se termina de uploadat: https://github.com/mo0nsniper/CS.MIEZ.RO_HLDS
I will not die a faceless slave forgotten by history.
Imagine
MOSSUL MOS

Re: Planuri 2020

Mesajde MOSSUL MOS » 03 Ian 2020, 18:57

La multi ani Moon. Eu unul vreau sa- ți mulțumesc pentru tot ce faci! Dedicația și implicarea ta mă uimesc, mai ales că o faci pur și simplu..fara sa ceri nimic. Din păcate cunoștințele mele in domeniu sunt aproape de 0 așa că în afară de aprecieri nu pot face mare lucru. MULTUMIM!!!
protection

Mesajde protection » 03 Ian 2020, 21:39

Multumim !
Sa faci serverul de 32 de sloturi nu te-ai gandit ?
Danny
STEAM ID: alungatu

Mesajde Danny » 03 Ian 2020, 21:44

Am sugerat si eu aceeasi treaba, insa ai vazut ce nebunie e pe server acum cu 22 oameni, cand se apuca si vorbesc... apoi cu 32 nu s ar mai intelege nimic.

Eu sunt pentru totusi...

PS: Referitor la GameTracker, din ce m am documentat, cred ca Strajerul ar de vina?

https://www.gametracker.com/forums/foru ... ead=108517
Imagine
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 04 Ian 2020, 07:52

Multumim !
Sa faci serverul de 32 de sloturi nu te-ai gandit ?
M-am gandit si la asta. Putem sa testam cand mai gat cu ce mai e de facut
Imagine
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 04 Ian 2020, 07:55

Am sugerat si eu aceeasi treaba, insa ai vazut ce nebunie e pe server acum cu 22 oameni, cand se apuca si vorbesc... apoi cu 32 nu s ar mai intelege nimic.

Eu sunt pentru totusi...

PS: Referitor la GameTracker, din ce m am documentat, cred ca Strajerul ar de vina?

https://www.gametracker.com/forums/foru ... ead=108517
Inainte a fost Strajerul mult timp pe server si nu au fost probleme.
Cred ca problema a aparut cand am schimbat DNS-ul ca erau 2 servere cu acelasi nume si cu Ip-uri diferite. Am primit un mail de la ei:
Dear mo0n_sniper,

A DNS conflict was encountered while updating the IP address of your server "cs.miez.ro:27015". Another server with the same IP address and port combination already exists on GameTracker.

In order to resolve the DNS conflict, you will need to log into GameTracker and claim the second server.

Your server is located here: https://www.gametracker.com/server_info ... 117:27015/
The second server is located here: https://www.gametracker.com/server_info ... .13:27015/

To minimize a potential loss of stats, try to resolve this matter at your earliest convenience. It will take up to 60 minutes for your server to resolve after claiming the second server.

Thank you for using GameTracker.com

I-am dat claim la al 2-lea server dar vad ca acum pe cel nou l-au derank-uit.

Am postat pe GameTracker si sper sa se rezolve.
Imagine
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 04 Ian 2020, 08:55

Update 2020.01.04
Imagine
protection

Mesajde protection » 04 Ian 2020, 10:49

De ce vrei sa blochezi bunny hop ?
Cat despre clase ai putea sa mai bagi Helper cum era odata intre slot si Administrator pentru ca este trecerea prea brusca. Helper-ul avea acces la slap,slay,kick, gag, fara ban.
Pe timpuri mai erau Semigod, god etc..
mo0n_sniper
Site Admin

Mesajde mo0n_sniper » 04 Ian 2020, 11:00

Nu vreau sa blochez bunnyhop. Vreau sa nu se mai poata face cu scripturi.

Helper nu o sa bag. Daca omul e responsabil primeste direct admin.
Imagine
Danny
STEAM ID: alungatu

Mesajde Danny » 04 Ian 2020, 11:22

Si eu sunt de acord cu moon... prea multe "semi functii". Eu as merge pe 4:

Owner
Moderator (gen cel ce se ocupa de admini)
Admin
Slot

(Bineinteles, denumirile pot fi diferite)

Referitor la sloturi, vad ca serverul poate deschide la nevoie inca 2 sloturi (pana la 26). Eu as merge 24 sloturi publice si apoi sa poata intra (pana la 32) doar cei ce au slot rezervat.

Bunnyhop (cel facut direct din butoane, fara cfg uri) nu cred ca poate fi blocat (poate ma insel). Insa cfg urile care fac diferite artificii, cu siguranta ar trebui blocate.
Imagine

Înapoi la “Anunturi”